Blog > Realitné rady > Slováci sú príliš zaťažení výdavkami na domácnosť. Tieto rady vám pomôžu ich znížiť

Slováci sú príliš zaťažení výdavkami na domácnosť. Tieto rady vám pomôžu ich znížiť

So zastaveným kohútikom miniete dva litre vody, no ak necháte vodu pustenú, miniete aj desaťnásobne viac.

28.08.2018 12:08
Dĺžka čítania: 5 min.

 

Náklady na bývanie ovplyvňuje to, ako a kde bývate, či máte hypotéku alebo koľko zarábate. Aby ste mesačné výdavky spojené s bývaním znížili, dbajte na výber kvalitných spotrebičov a obmedzte niektoré návyky.

Takzvaný ukazovateľ prílišnej ťarchy nákladov na bývanie zohľadňuje nájomné, výdavky na hypotéky, energie, poplatky za služby či údržbu. OECD sledovaním tohto ukazovateľa zistila, že až 78 % percent Slovákov, ktorí majú najnižšie príjmy a zároveň splácajú hypotéku, sú v ohrozenej skupine a výdavky na bývanie ich prílišne zaťažujú.

Takáto situácia nastáva vtedy, ak náklady na bývanie tvoria viac ako 40 % disponibilného príjmu (súčet všetkých príjmov očistený od povinných výdavkov).

Výdavky na bývanie sa, samozrejme, líšia v závislosti od toho, kde bývate a ako bývate. Jedna osoba v prenájme dá na bývanie približne 246 eur, bývanie u rodičov vás vyjde na 131 eur, domácnosť s hypotékou minie mesačne na bývanie vyše 510 eur a bez hypotéky je to zhruba 250 eur.

Na to, aby ste na niektorých výdavkoch ušetrili, pomôcť vám môžu tieto rady.

Ako ušetriť na vode

Štvorčlenná rodina minie ročne približne 200-tisíc litrov vody. V priemere to teda vychádza, že jeden človek minie za deň zhruba 135 litrov vody. Ak chcete za vodu platiť menej, musíte znížiť vašu spotrebu.

ako usetrit na vode

V tomto prípade musíte dobre premýšľať pri výbere spotrebičov, no taktiež by ste sa mali zbaviť niektorých nesprávnych návykov.

Napríklad pri umývaní zubov môžete ušetriť množstvo vody iba tým, že ju nenecháte zbytočne tiecť. So zastaveným kohútikom miniete dva litre vody, ak necháte vodu pustenú, miniete až desaťnásobok. To isté platí pri holení, umývaní rúk alebo riadu – keď nebudete potrebovať vodu, zastavte ju.

setrenie vodou v domacnosti

Ako sme spomínali vyššie, veľmi dôležité sú spotrebiče. Preto pri toaletách zvoľte namiesto klasického splachovania duálne. Pri malom spláchnutí sa minú tri litre vody, pri väčšom je to šesť litrov. Na porovnanie uvádzame, že klasické toalety s jedným splachovacím systémom môžu minúť na jedenkrát až 12 litrov vody.

Taktiež vám odporúčame, aby ste si na vodovodné kohútiky nainštalovali perlátory, ktoré znižujú množstvo spotrebovanej vody. Pre ešte väčšiu úsporu môžete namiesto klasických batérií zvoliť pákové, ktoré majú niekoľko stupňov prietoku vody, alebo termostatické, ktoré dokážu automaticky zmiešať vodu na vami požadovanú teplotu.

S úsporou vám pomôžu aj sprchovacie hlavice, ktoré majú podobný účinok ako perlátory.

setrenie vodou pri sprchovani

Umývačka riadu je dobrou voľbou, ak žijete v domácnosti viacerí a ak ju púšťate iba vtedy, keď je celkom naplnená.

Nakoniec rada, ktorá možno trochu obmedzí váš komfort. Namiesto kúpeľa zvoľte iba sprchovanie, kúpaním vo vani totižto miniete až trojnásobok oproti sprchovaniu.

Ako ušetriť na elektrine

Jedným z veľkých výdavkov, čo sa bývania týka, je elektrina. Preto jej, podobne ako šetreniu vody, budeme venovať samostatnú časť a aj tu vám prinesieme niekoľko tipov, ako ňou neplytvať.

setrenie elektrinou

V tomto prípade platí to isté, čo pri vode, a to, že ak investujete do modernejších, často drahších spotrebičov, investícia sa vám po čase vráti.

Vedeli ste napríklad, že aj televízia po vypnutí (v takzvanom stand by režime) spotrebúva elektrickú energiu? Táto spotreba vychádza ročne na 73 kWh. Možno si poviete, že to pri pár centoch za kilowatthodinu nie je veľa, no ak sa k tomu priráta počítač, ktorý v stand by režime ročne spotrebuje 162 kWh, alebo satelit so spotrebou 263 kWh, elektronika s nižšou spotrebou je určite dobrá voľba.

ako setrit v domacnosti

Pri mrazničke je zas nevýhodou to, že musí byť stále zapnutá. Ak chcete ušetriť, nenechávajte ju prázdnu, pretože sa zbytočne veľa energie spotrebuje na veľké množstvo vzduchu. Taktiež nezanedbávajte jej odmrazovanie, keďže pri veľkej námraze sa míňa väčšie množstvo elektriny.

Okrem mrazničky spotrebúva príliš veľa energie aj chladnička. Dbajte teda na výber a zvoľte model s označením A++ alebo A+++. Nízkoenergetické chladničky sú rozdelené do klimatických zón, majú zabudované LED osvetlenie alebo vás alarmom upozornia na zle zatvorené dvere.

setrit elektrinu chladnicka

Ak žijete v bytovom dome, nižšiu spotrebu môžete dosiahnuť aj v spoločných priestoroch. Napríklad tým, že na každom medziposchodí bude samostatné svietenie.

Takto náklady neznížite

Aj keď v chudobnejších regiónoch môžete za výdavky spojené s bývaním zaplatiť menej, neznamená to, že ušetríte. Platí totiž to, že v bohatších krajoch Slovenska je bývanie drahšie, no aj platy sú vyššie. Pomer teda zostáva ten istý.

Z prieskumu Poštovej banky taktiež vyplýva, že viacčlenné rodiny zaplatia približne toľko isto ako tie menšie. To znamená, že počet detí na náklady nemá až taký veľký vplyv.

ako znizit naklady

Čo sa týka nákladov na bývanie, samostatnou témou je porovnávanie starých a nových bytov. Nižšia vstupná cena môže často kupujúceho utvrdiť v tom, že starý byt vychádza oproti novostavbe lacnejšie. No nie je to celkom tak.

Ak si kúpite byt, ktorý si vyžaduje veľkú rekonštrukciu alebo ponecháte staré materiály a rozvody, po čase sa kúpa starého bytu môže ukázať ako veľmi zlé rozhodnutie.

Dôvodom je najmä to, že dnešné novostavby sú nízkoenergetické a taktiež nemusíte míňať na dodatočné rekonštrukcie.

Rady ohľadom výberu medzi novým a starým bytom alebo iné užitočné informácie o bývaní vám poskytnú pracovníci v našej realitnej kancelárii Charles.