Blog > Realitné rady > Čo je home staging a prečo je pri predaji nehnuteľnosti taký dôležitý?

Čo je home staging a prečo je pri predaji nehnuteľnosti taký dôležitý?

Ak predávate alebo prenajímate nehnuteľnosť, využite všetky spôsoby, ako zvýšiť svoje šance na realitnom trhu. Pomôcť vám môže home staging, ktorý je v zahraničí už dávno bežnou záležitosťou.

26.03.2018 12:03
Dĺžka čítania: 5 minút

 

Už z názvu sa dá predpokladať, o čo pôjde. Home staging v doslovnom preklade z angličtiny znamená inscenovanie alebo usporiadanie domova. Inak povedané, aby ste uspeli pri predaji alebo prenájme nehnuteľnosti, mali by ste byt či dom urobiť čo najpríťažlivejší na pohľad.

Zrod home stagingu

Prvý raz v spojitosti s bývaním použila termín stage Američanka Barb Schwarz v roku 1972, keď predávala dom svojho klienta. Nad každou izbou začala premýšľať ako nad samostatnou scénou, ktorú chcela nejako odlíšiť. Zo Schwarzovej sa stala rečníčka a školiteľka, ktorá mentoruje ďalších realitných agentov v home stagingu.

home-staging

Priekopníčkou v tomto odvetví je aj Meridith Baer, známa z programu Staged to Perfection.  Jej príbeh začal ešte v roku 1998, keď predávala svoj dom a nemala kam odložiť nábytok a 250 črepníkových rastlín.

S dovolením predajcu, jej kamaráta, nechala veci v dome ako dekorácie. O nehnuteľnosť nemal nikto záujem celý rok. Po čase sa Bearová rozhodla, že zvýši svoje šance pri predaji. Vytvorila teda v dome taký priestor, v akom by mohli kupujúci žiť. Po tejto reorganizácii sa dom predal o pár dní za 500-tisíc dolárov.
Rovnako môžete aj vy skrášliť nehnuteľnosť určenú na predaj alebo prenájom. Musíte sa však držať niekoľkých rád. Ako teda zaujať potenciálneho kupujúceho?

zrod-home-stagingu

Dôkladne poupratujte

Základom dobrého vzhľadu je čistota a poriadok. Platí to aj pri home stagingu, dokonca dvojnásobne. Upratať v tomto prípade neznamená iba povysávať, umyť podlahu a zbaviť sa prachu.

home-staging-dokonale-upratanie

Ak idete predávať nehnuteľnosť a chcete kupujúcich zaujať, svedomito odstráňte všetky nečistoty z viditeľných aj bežne neviditeľných miest. Neprehliadajte ani nerovnosti na koberci, praskliny na stene alebo odlupujúcu sa farbu z nábytku. Tento dôležitý krok často nestojí vôbec nič.

Odosobnite priestory

V zahraničných textoch sa tento pojem vyskytuje aj pod synonymom depersonalizácia. To znamená, že z priestoru, ktorý chcete predať alebo prenajať, odstránite všetky osobné predmety a dekorácie.

Ide hlavne o fotografie, špecifické obrazy a tapety, zastarané a infantilné predmety, ktoré by priestor pomyselne kategorizovali. Pri home stagingu sa preto treba odkladaniu zbytočných vecí vyhnúť.

home-staging-odosobneny-priestor

Tento krok nemá odrádzať od skrášľovania priestoru, práve naopak. Dekorácie sú, samozrejme, vítaným, ba až žiaducim prvkom. Musia však s celým priestorom akcentovať a nenútene ho dopĺňať.

Pri neutralizovaní dbajte aj na odstránenie akýchkoľvek vecí, ktoré by naznačovali prítomnosť domáceho miláčika.

Držte sa farebných schém

Veľkú dôležitosť pri home stagingu zohrávajú farby. Biela vo všeobecnosti navodzuje pocit čistoty a bezpečia, veľkú rolu zohráva pri minimalistickom štýle. Preto je základným prvkom aj pri interiérových zmenách.

home-staging-farebna-schema

K neutralizácii priestoru okrem bielej používajte šedú, béžovú, hnedú a ďalšie odtiene zemitých farieb. Pôsobia sofistikovane a štýlovo a robia miestnosti priestrannejšie.

Ak sa prepracujete ku kombinovaniu farieb, držte sa dvoch dôležitých pravidiel.

Prvým z nich je takzvané pravidlo 60-30-10. To značí, že 60 % miestnosti tvorí dominantná farba, zväčša tá na stenách. Jednu tretinu zaberie sekundárna farba, typická pre nábytok, závesy a koberec. Zvyšných 10 % určuje farba doplnkov, ako sú vankúše, umelecké diela alebo kvety.

Druhé pravidlo je 80-20, ktoré sa uplatňuje najmä v priestoroch kúpeľne. Hovorí o kombinovaní doplnkových farieb, ktoré sú na farebnom kruhu v opozitnom postavení. V tomto prípade znova dominantná farba tvorí 80 %  a sekundárna 20 %. Ak by sme farby použili v pomere 50-50, vyvolávalo by to zmätok a pocit úzkosti.

home-staging-farebna-schema-kupelne

Presuňte nábytok

Podobne ako upratovanie, aj presun nábytku je lacným a jednoduchým tipom. Často si príbytok zapraceme zbytočnými vecami, ktoré ho zmenšujú a pomyselne uzatvárajú. Podľa webu stagemyownhome.com je základnou zásadou odložiť až polovicu nábytku.

Ak ale zostáva v izbe všetko potrebné a aj tak máte pocit, že v nej nie je dostatok miesta, skúste nábytok premiestniť. Dopracujete sa tak k priestrannosti a otvorenosti.

home-staging-presun-nabytku

Nezabúdajte na exteriér

Aj keď sme doteraz písali iba o interiéri, nemenej dôležitá je vonkajšia časť ponúkanej nehnuteľnosti. Takže nepodceňujte ani prvý dojem, ktorý nádejný kupujúci získava už pred dverami domu alebo bytu.

Okrem pokoseného trávnika a úhľadnej príjazdovej cesty zvoľte správnu vonkajšiu farbu. Pokojne sa v exteriéri pohrajte s výraznými farbami, napríklad pri doplnkoch, no rohožky s menom alebo ošúchané vence na dverách radšej odstráňte.

home-staging-exterier

Úprava exteriéru síce môže stáť viac, ale zvyšujete nielen hodnotu nehnuteľnosti, ale aj šance na realitnom trhu.

Prečo home staging?

O dôležitosti home stagingu nemôžeme pochybovať. Aj keď je jeho zámerom zvýšenie šancí pri predaji, za konečným výsledkom sa skrýva niekoľko ďalších prínosov.

Home staging vnáša do priestorov čistotu a jemnosť. Vďaka nemu si vybudujete vzťah k detailom, ktoré môžu pozitívne ovplyvniť potenciálneho kupujúceho. Za týmto trendom sa skrýva aj minimalizmus. Naučíte sa tak, že aj z mála sa dajú urobiť veľké veci.

 

Potrebujete pomôcť s predajom nehnuteľnosti? Obráťte sa na nás a radi vám poradíme