Blog > Realitné rady > Chcete bývanie na kľúč? Zvážte si najprv všetky výhody a nevýhody

Chcete bývanie na kľúč? Zvážte si najprv všetky výhody a nevýhody

Dom na kľúč sa dá postaviť za pár mesiacov a nasťahovať sa doňho môžete takmer okamžite.

11.10.2018 12:10
Dĺžka čítania: 5 min.

Ak máte voči domu alebo bytu na kľúč predsudky, zostaňte skôr realisti než pesimisti. Pri bývaní na kľúč totižto platí, že to, či to vyjde alebo nie, ovplyvňuje mnoho faktorov. O najdôležitejších z nich, o plusoch a mínusoch a taktiež o radách, ktoré vám môžu pomôcť, budeme písať v nasledujúcom článku.

Výhody

Čo najviac láka kupujúcich na takomto bývaní, je, že sa môžu nasťahovať hneď alebo relatívne rýchlo. Dom na kľúč sa dá postaviť za pár mesiacov. Naopak, svojpomocná práca môže trvať aj niekoľko rokov.

vyhody byvania na kluc
Aj z tejto skutočnosti vyplýva, že bývanie na kľúč šetrí váš čas a energiu, ktorú môžete venovať iným aktivitám. Nemusíte sa teda zaoberať zdĺhavými vybavovaniami či zháňaním pracovnej sily alebo materiálu.

To, čo robí zo stavieb na kľúč spoľahlivý spôsob zabezpečenia si bývania, je záruka. Až niekoľko rokov budete mať istotu, že poškodenia môžete reklamovať a dodávateľ musí nájdené závady napraviť. Samozrejme, veľmi dôležitým predpokladom pre hladký priebeh prípadnej reklamácie je, že si nájdete dôveryhodnú firmu.

vyhody byvania na kluc zmluva
S ňou v zmluve o dielo spíšete všetky podrobnosti – konečnú cenu, použité materiály, spôsob vyplácania, ale napríklad aj spomínané spôsoby, ako reklamovať a ako vám firma zistené poruchy opraví.

Nevýhody

S poruchami a nedostatkami súvisí práve aj prvá nevýhoda, s ktorou by ste mali pri stavbe na kľúč rátať.

Keďže vám dom či byt zhotovuje cudzia firma, nemáte istotou, ako postupuje, alebo to, či vyberie naozaj dobré materiály. A práve kvalita je to, na čom môže dodávateľ šetriť. Často sa to týka nábytku, okien, vybavenia kuchyne alebo kúpeľne.

nevyhody byvania na kluc
Čo kupujúceho zaujíma asi najviac, je cena. Odborníčka na osobné financie Liz Smithová považuje stavby na kľúč za najdrahšie majetky, do ktorých môžete investovať. Dôvodom je, že generujú nižšie výnosy než iné stavby.

Podľa nás však nemusí byť bývanie na kľúč až tak finančne nevýhodné. Ide hlavne o to, aby ste si našli naozaj spoľahlivú firmu a dbali aj na dôkladný výpočet toho, koľko by vás stál svojpomocne postavený dom. Keď si sumu porovnáte so stavbou na kľúč, sami uvidíte, či sa vám to oplatí alebo nie.

vypocet financii pri byvani na kluc
Čo sa týka financií, problém vidíme skôr v tom, že dodávateľ chce peniaze vopred alebo po častiach. Z toho vyplýva, že na dom musíte mať našetrené ešte pred výstavbou, a to nemusí vyhovovať každému.

Rady na záver

Predtým, než sa rozhodnete osloviť nejakú firmu, zožeňte si všetky dostupné referencie – od známych, z internetu alebo od odborníkov na reality.

konzultacia byvania na kluc s odbornikmi
Pred konečným rozhodnutím je veľmi dôležité urobiť si kalkuláciu cien svojpomocne postaveného domu a bývania na kľúč. Samozrejme, okrem materiálov nezabudnite zhodnotiť aj vlastný čas, ktorý by ste do prác investovali.

Keď sa však rozhodnete pre pohodlnejšie riešenie a necháte si dom postaviť, dbajte na to, aby vaša zmluva zahŕňala všetky náležitosti. Okrem konečnej sumy, cien materiálov či dátumu, kedy bude stavba hotová k prevzatiu, venujte pozornosť aj záruke. Zmluva musí obsahovať spôsoby, ako reklamovať, a riešenia, ktorými bude firma chyby odstraňovať.

Pred prevzatím stavby vám taktiež radíme osloviť inšpektora, ktorý posúdi, či sú materiály kvalitné alebo či sú správne vyriešené rozvody.

rady k byvaniu na kluc
Pred začatím prác musíte mať vysporiadaný pozemok, projekt stavby a stavebné povolenie. Samozrejme, firma vám môže pomôcť s vybavovaním, no za to zaplatíte ďalšie peniaze.

Treba teda zvážiť, čo všetko si bývanie na kľúč vyžaduje, aké výhody a nevýhody prináša, a až potom sa rozhodnúť. Prípadne sa poraďte odborníkmi na nehnuteľnosti, napríklad aj z našej realitnej kancelárie Charles.