Ceny bytov môžu naďalej rásť, zapríčiňuje to ich extrémny nedostatok
V treťom kvartáli minulého roka zaznamenala Národná banka Slovenska mierny nárast priemernej ceny bytov. Najdrahšie v tom období boli garsónky a jednoizbové byty. Ceny ku koncu roka naďalej rástli, čo súvisí aj s extrémne nízkou ponukou bytov. Analytici z BENCONT GROUP upozorňujú hlavne na zlú situáciu v hlavnom meste.
Podľa analýzy spoločnosti BENCONT GROUP bolo koncom roka 2018 v Bratislave najmenej bytov od rokov 2002 – 2005 (na konci roka bolo v ponuke 2 873 bytov).
Jedna z hlavných príčin je, že na trh neprichádza viac developerských projektov, a teda nenarastá ani ponuka bytov v novostavbách. Naproti tomu sa záujem o tie dokončené prejavil pokračujúcim výpredajom.
Ku konečnému zvyšovaniu priemernej ceny bytov však neprispelo iba prirodzené zdražovanie a to, že sa zužovala ponuka lacných bytov. O vyššiu priemernú cenu sa postarali aj nové projekty ako Guthaus a Urban Residence, ktoré budujú luxusnejšie byty s priemernou cenou 3600 eur za meter štvorcový.
Práve koncom roka sa ponuka v Bratislave rozšírila o 250 bytov z týchto dvoch projektov. To však nemení nič na tom, že priemerne na projekt klesol počet bytov zo 40 v roku 2016-2017 na 26,5 v poslednom kvartáli roku 2018.
Nárast cien bytov sa však netýka iba Bratislavy. V poslednom štvrťroku sa oproti predchádzajúcemu ceny výrazne zvýšili v Prešove, kde stál 2-izbový byt o 5 000 eur viac (71 000 eur). V Trenčíne a Košiciach sa pri rovnakej nehnuteľnosti cena zvýšila o 4 000 eur.
Ako uvádza analytik Realitnej únie SR Vladimír Kubrický, vo všeobecnosti bolo zvyšovanie cien nehnuteľností v minulom roku aj dôsledkom priaznivého ekonomického vývoja a tiež toho, že banky medzi sebou súperili v poskytovaní úverov na bývanie. Úroky v tomto období dosahovali rekordné minimá okolo 1 % p. a.
Ceny bytov v roku 2019
Zmena pri dlhodobo nízkych úrokových sadzbách a konkurencii medzi bankami v poskytovaní úverov sa nepredpokladá ani v roku 2019. A to ani po opatreniach Národnej banky Slovenska, ktorá sprísnila podmienky schvaľovania úverov. V dôsledku dopytu teda môžu ceny nehnuteľností ďalej rásť.
Podľa analytikov by mohlo k výraznej zmene dôjsť, ak by zvýšila úrokové sadzby Európska centrálna banka. A práve situácia v európskej a svetovej ekonomike môže ukázať, či sa zvyšovanie cien zastaví a klesne aj dopyt po nehnuteľnostiach